Podręczniki 2018/2019

Technik logistyk

Technik logistyk

Proponowany przez nas zawód, technik logistyk, jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych i dobrze płatnych zawodów, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Zajmuje się koordynowaniem zaopatrzenia i zbytu, transportem lotniczym, drogowym, kolejowym, magazynowaniem, spedycją i przepływem towarów.

Kontynuujemy współpracę z Firmą JAS-FBG, którą rozpoczęliśmy prawie 3 lata temu!

Dlaczego warto wybrać klasę patronacką JAS-FBG?

 • praktyki zawodowe w nowoczesnym centrum logistyczno-spedytorskim firmy JAS-FBG S.A w Warszowicach,
 • zajęcia z przedmiotów zawodowych teoretycznych w nowoczesnej pracowni wyposażonej ze środków Unii Europejskiej,


 • możliwość wyjazdów zagranicznych, zdobycia dodatkowych kwalifikacji zawodowych, rozwoju znajomości języków obcych (m.in. proponujemy 8h języka angielskiego branżowego w logistyce w cyklu nauczania),
 • wizyty studyjne m.in. do Fiat Auto Poland, JBG-2, Leroy Merlin.

Możliwość podjęcia pracy w JAS-FBG po skończeniu szkoły.

Czym różni się klasa patronacka od zwykłej klasy?

 • Przede wszystkim dostępem do nowoczesnych urządzeń, maszyn, systemów informatycznych, rozwiązań technologicznych w firmie patrona, co przekłada się, na jakość nauki i przygotowanie specjalistów.
 • Zajęcia praktyczne prowadzone są przez wysoko wykwalifikowanych, doświadczonych pracowników w firmie patrona.
 • Absolwenci mają bardzo duże szanse na podjęcie pracy w firmie patrona po skończeniu szkoły.

Klasy patronackie działają niczym system dualny w Niemczech - część zajęć uczniowie mają w szkole, część - bezpośrednio w fabryce „patrona”, gdzie zapoznają się z najnowszymi technologiami w branży.

Dlaczego trzy lata temu podjęliśmy współpracę z firmą JAS-FBG?

JAS-FBG S.A. to operator logistyczny, zapewniający kompleksową obsługę logistyczną, obejmującą usługi transportu i spedycji drogowej, kolejowej, morskiej i lotniczej oraz dystrybucję przesyłek drobnicowych na terenie Europy.

Posiada blisko 60 tys.m2 powierzchni magazynowych w okolicach Warszawy, Łodzi, Gdańska, Wrocławia, Poznania i Katowic. Firma posiada także największą w kraju sieć agencji celnych, liczącą ponad 70 placówek oraz gęstą sieć terminali logistyczno-spedycyjnych, przez co jest obecna w ponad 100 miejscach na terenie całej Polski. Flota JAS-FBG S.A., w tym tabor należącej do grupy kapitałowej firmy TRANSBUD-KATOWICE S.A., obejmuje około 200 nowoczesnych ciągników wyposażonych w system zarządzania pojazdami umożliwiający monitorowanie trasy przejazdu i stanu realizacji zlecenia.

Doświadczona kadra firmy jest w stanie zrealizować nawet najtrudniejsze zadania transportowo-spedycyjne oferując szeroki wachlarz usług zgodnie z filozofią „one stop shopping”, szczególną uwagę poświęcając przygotowaniu nietypowych, nowoczesnych i „szytych na miarę” rozwiązań logistycznych. Firma funkcjonuje również w Niemczech (JAS-FBG GmbH) i na Węgrzech (JAS-FBG kft.)

Firma jest członkiem FIATA (Fédération Internationale des Associations de Transitaires et Assimilés), IFA (International Forwarding Association) oraz PISiL.

JAS-FBG S.A. jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, min. siedmiokrotnie otrzymała tytuł „Spedytor Roku”, dwukrotnie godło „Teraz Polska”, wyróżnienie w konkursie „Operator Logistyczny Roku” w kategorii „Potencjał Konkurencyjny”, wyróżnienie Medalem Europejskim i statuetką „Złotego Pegaza” za kompleksową obsługę logistyczną.

Co to jest technik logistyk?

Technik logistyk przygotowany jest do pracy jako koordynator zaopatrzenia i zbytu, przedstawiciel handlowy, magazynier, specjalista do spraw sprzedaży i prognozowania popytu, planowania zakupów, handlu elektronicznego, obsługi klientów itd.

Typowe miejsca pracy:

 • działy logistyki przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych, dystrybucyjnych, transportowo-spedycyjnych, w komunikacji miejskiej, dystrybucji towarów.
 • logistycy mogą pracować jako specjaliści ds.:
  - sprzedaży i prognozowania popytu;
  - planowania zakupów czy produkcji;
  - handlu elektronicznego;
  - obsługi klientów;
  - zarządzania centrum dystrybucyjnym;
  - gospodarki magazynowej;
  - spedycji.

Dlaczego warto wybrać kształcenie w tym zawodzie?

 1. Logistyka jest uniwersalna - Logistyka jest jednym z nielicznych zawodów, gdzie możemy bez końca przebierać w miejscach, w których pracują przedstawiciele tego zawodu. Logistyków spotkamy w firmach kurierskich, na lotnisku, w porcie morskim, w wojsku, w firmach transportowych, w przedsiębiorstwach produkcyjnych, na magazynach, czy w dużych klubach sportowych. W żadnym innym zawodzie nie znajdziecie takiej wszechstronności.
 2. Z logistyki korzystasz na co dzień - Niezależnie, czy idziesz do pracy, do szkoły, czy na zakupy, masz do czynienia z logistyką. Komunikacja miejska opiera się na pracy wykwalifikowanego personelu logistycznego. W sklepie towary same nie znalazły się na półkach, ktoś musiał je wyprodukować, dystrybuować i dostarczyć do marketu. Niezależnie gdzie spojrzymy, każdy produkt podlegał procesom logistycznym.
 3. Wykształceni logistycy (z pasją) dobrze zarabiają - Każda praca wiąże się z zarobkami, to normalne. Dlatego dobrze jest wiedzieć, ile statystycznie mógłbym w swoim zawodzie zarabiać. Jak pokazują dane z zeszłego roku, przeciętni logistycy, niezależnie, czy magazynierzy, czy spedytorzy, zarabiają średnio od 2000 zł do 5000 zł. Ta rozbieżność bierze się przede wszystkim, w jakim regionie Polski chciałbyś podjąć pracę oraz jakie są Twoje umiejętności. Ciekawie robi się na stanowiskach kierowniczych, gdzie miesięczne pensje brutto wahają się od 6000 zł nawet do 15000 zł.

Termin badań lekarskich (bezpłatnych) – zostanie określony w najbliższym czasie.

Pobierz ulotkę technikum [jpg]

Technik chłodnictwa i klimatyzacji

Technik chłodnictwa i klimatyzacji

UCZNIOWIE TEJ KLASY OTRZYMUJĄ STYPENDIUM UFUNDOWANE PRZEZ JBG-2. PIERWSZE STYPENDIA ZOSTAŁY WYPŁACONE UCZNIOM KLASY PIERWSZEJ W LUTYM 2018 R!

Zobacz film z praktyk zawodowych, które nasi uczniowie realizują w JBG-2

Czym różni się klasa patronacka od zwykłej klasy?

 • Przede wszystkim dostępem do nowoczesnych urządzeń, maszyn, systemów informatycznych, rozwiązań technologicznych w firmie patrona, co przekłada się na jakość nauki i przygotowanie specjalistów.
 • Zajęcia praktyczne prowadzone są przez wysoko wykwalifikowanych, doświadczonych pracowników w firmie patrona.
 • Absolwenci mają bardzo duże szanse na podjęcie pracy w firmie patrona po skończeniu szkoły.

Klasy patronackie działają niczym system dualny w Niemczech - część zajęć uczniowie mają w szkole, część - bezpośrednio w fabryce „patrona”, gdzie zapoznają się z najnowszymi technologiami w branży.

Dlaczego podjęliśmy współpracę z firmą JBG-2?

Ponieważ współpracujemy w najlepszymi. Historia marki JBG sięga roku 1989. Obrana strategia oraz skuteczne zarządzanie połączone z pasją tworzenia, hartem ducha i zaangażowaniem kadry pracowniczej pozwala realizować cel, jakim jest rozwój silnego przedsiębiorstwa oferującego nowoczesne, energooszczędne i ekologiczne rozwiązania na miarę potrzeb rynku chłodniczego.

Siedziba spółki wraz z nowoczesną halą produkcyjną mieszczą się na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Warszowicach przy drodze krajowej nr 81, co stwarza doskonałe warunki logistyczne. Firma posiada cztery laboratoria testujące spełniające wymogi normy ISO23953-2 wyposażone w nowoczesne systemy sterowania i monitorowania. Zarządzanie jakością realizowane jest w oparciu o normę ISO 9001-2009.

Potwierdzeniem  pozycji na rynku są przyznawane corocznie Gazele Biznesu jak i setki zadowolonych klientów w niemal 60 krajach na całym świecie.FIRMA DYNAMICZNIE SIĘ ROZWIJA I W ZWIĄZKU Z TYM W NAJBLIŻSZYCH LATACH BĘDZIE POTRZEBA ZATRUDNIENIA WYKWALIFIKOWANYCH PRACOWNIKÓW!

Dlaczego warto wybrać klasę patronacką JBG-2?

20 lutego 2018 r. podpisaliśmy kolejne porozumienie o współpracy z firmą JBG-2, która jest liderem w produkcji profesjonalnych urządzeń chłodniczych. Dzięki temu:

 • kształcenie praktyczne będziesz realizował w firmie JBG-2 na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Warszowicach,
 • zyskasz dostęp do nowoczesnego parku maszynowego i nowoczesnych technologii w fabryce patrona,
 • będziesz miał możliwość otrzymać stypendium naukowe ufundowane przez JBG-2,
 • zajęcia z przedmiotów zawodowych będziesz realizował w nowoczesnej pracowni wyposażonej w nowoczesne urządzenia z branży chłodniczej i klimatyzacyjnej,
 • zyskasz możliwość zatrudnienia w firmie JBG-2.

Co to jest technik chłodnictwa i klimatyzacji?

Technik chłodnictwa i klimatyzacji to bardzo rozwojowy kierunek, który obejmuje wiele zagadnień z zakresu m.in.: elektrotechniki, termodynamiki technicznej, automatyki, informatyki, hydrauliki, pneumatyki i materiałoznawstwa.

Absolwent naszego technikum w zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

 • montowania i uruchamiania instalacji oraz urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych,
 • oceniania stanu technicznego instalacji oraz urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych,
 • obsługi i konserwacji instalacji oraz urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych,
 • naprawy oraz modernizacji instalacji i urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych,
 • organizowania prac związanych z montażem i eksploatacją instalacji oraz urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych.Dlaczego warto wybrać kształcenie w tym zawodzie?

Technik chłodnictwa i klimatyzacji może pracować na wiele sposobów i w różnych środowiskach. Może pracować jako samodzielny specjalista lub członek większego zespołu, jako monter zakładowy składający i kompletujący urządzenia w bazie lub jako instalator pracujący u klienta.

Może zajmować się planowaniem, projektowaniem zespołów urządzeń i układów stosownym, do bardzo szczególnych potrzeb lub wykonywaniem montażu przygotowanych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych albo ich serwisowaniem.

Ta praca wyróżnia się dużą różnorodnością. Mogą czekać Cię długie ale dochodowe wyjazdy do klientów. Możesz też pracować w hurtowni, sklepie, fabryce produkującej urządzenia klimatyzacyjne i chłodnicze. Będziesz mógł się specjalizować w różnych obszarach branży (urządzenia AGD, urządzenia chłodzące w sklepach, urządzenia i instalacje komór chłodniczych, klimatyzacja pojazdów osobowych i ciężarowych, wentylacja i klimatyzacja pomieszczeń mieszkalnych i biurowych i przemysłowych) i pracować w różnych obszarach gospodarki (usługi, produkcja, handel, transport).

Będziesz łączył swoją wiedzę z zakresu elektrotechniki i termodynamiki z umiejętnościami złotej rączki - montera maszyn i urządzeń. Jest to ciekawa i wciągająca praca wymagająca ludzi lubiących wyzwania.

Pobierz ulotkę technikum [jpg]

Pobierz ulotkę JBG-2 [pdf]

Technik górnictwa podziemnego

Technik chłodnictwa i klimatyzacji

REAKTYWACJA!!! po kilku latach przerwy…

Co wyróżnia tę klasę?

 • Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w JSW S.A. KWK Pniówek w:
  - warsztacie szkoleniowym,
  - sztolni szkoleniowej.

Klasy patronackie działają niczym system dualny w Niemczech - część zajęć uczniowie mają w szkole, część - bezpośrednio w fabryce „patrona”, gdzie zapoznają się z najnowszymi technologiami w branży.

Stypendia dla uczniów ufundowane przez JSW S.A.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął decyzję o ufundowaniu stypendiów uczniom szkół o profilu górniczym, z którymi Spółka zawarła porozumienie. Stypendia mają zachęcić absolwentów do pracy w kopalniach JSW. – źródło www.jsw.pl

Wysokość stypendium będzie wynosić 250 zł brutto miesięcznie począwszy od roku szkolnego 2018/2019. Pieniądze zostaną wypłacone osobom kształcącym się w szkołach, z którymi Jastrzębska Spółka Węglowa zawarła porozumienia. Do otrzymania takiego stypendium uprawnieni będą ci uczniowie, którzy w miesiącu, za który przyznawane jest stypendium nie mieli nieusprawiedliwionej nieobecności.

Ale to nie wszystko. Po zakończeniu każdego roku szkolnego Jastrzębska Spółka Węglowa przyzna nagrodę specjalną dla trzech najlepszych uczniów klas górniczych z każdej szkoły objętej porozumieniem: 1 500 zł, 1 000 zł oraz 800 zł brutto.

- Mamy świadomość, że w związku z kryzysem, jaki dotknął branżę górniczą w poprzednich latach, młodzież ostrożnie podchodzi do pracy w górnictwie. Dlatego musieliśmy podjąć odpowiednie kroki, aby zachęcić młodych ludzi do nauki zawodu górnika i w ten sposób zapewnić sobie wykwalifikowaną kadrę w naszych kopalniach – powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Absolwenci objęci programem stypendialnym zobowiązani zostaną do podjęcia pracy w kopalniach JSW, zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem Spółki.

Gwarancja zatrudnienia w JSW S.A. dla najlepszych absolwentów.

Pobierz informację o programie stypendialnym [pdf]

Pobierz ulotkę technikum [jpg]

Technik elektryk

Technik chłodnictwa i klimatyzacji

Technik elektryk - nowość!

Co wyróżnia tę klasę?

 • Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w JSW S.A. KWK Pniówek w:
  - warsztacie szkoleniowym,
  - sztolni szkoleniowej.

 

Klasy patronackie działają niczym system dualny w Niemczech - część zajęć uczniowie mają w szkole, część - bezpośrednio w fabryce „patrona”, gdzie zapoznają się z najnowszymi technologiami w branży.

Stypendia dla uczniów ufundowane przez JSW S.A.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął decyzję o ufundowaniu stypendiów uczniom szkół o profilu górniczym, z którymi Spółka zawarła porozumienie. Stypendia mają zachęcić absolwentów do pracy w kopalniach JSW. – źródło www.jsw.pl

Wysokość stypendium będzie wynosić 250 zł brutto miesięcznie począwszy od roku szkolnego 2018/2019. Pieniądze zostaną wypłacone osobom kształcącym się w szkołach, z którymi Jastrzębska Spółka Węglowa zawarła porozumienia. Do otrzymania takiego stypendium uprawnieni będą ci uczniowie, którzy w miesiącu, za który przyznawane jest stypendium nie mieli nieusprawiedliwionej nieobecności.

Ale to nie wszystko. Po zakończeniu każdego roku szkolnego Jastrzębska Spółka Węglowa przyzna nagrodę specjalną dla trzech najlepszych uczniów klas górniczych z każdej szkoły objętej porozumieniem: 1 500 zł, 1 000 zł oraz 800 zł brutto.

- Mamy świadomość, że w związku z kryzysem, jaki dotknął branżę górniczą w poprzednich latach, młodzież ostrożnie podchodzi do pracy w górnictwie. Dlatego musieliśmy podjąć odpowiednie kroki, aby zachęcić młodych ludzi do nauki zawodu górnika i w ten sposób zapewnić sobie wykwalifikowaną kadrę w naszych kopalniach – powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Absolwenci objęci programem stypendialnym zobowiązani zostaną do podjęcia pracy w kopalniach JSW, zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem Spółki.

Gwarancja zatrudnienia w JSW S.A. dla najlepszych absolwentów.

Pobierz informację o programie stypendialnym [pdf]

Pobierz ulotkę technikum [jpg]

Klasa mundurowa

Liceum ogólnokształcące

Klasa mundurowa w Pawłowicach – 12 lat tradycji!

Naszej szkoła posiada nowoczesny ośrodek sprawności fizycznej – jedyny taki w regionie!

Dla kogo klasa mundurowa?

Ten profil proponujemy absolwentom gimnazjum, zarówno dziewczętom jak i chłopcom, którzy:

 • marzą o podjęciu studiów, bądź służby w wojsku, policji, straży pożarnej, straży granicznej,
 • chcą spędzić 3 lata liceum maksymalnie aktywnie, wylewając „siódme poty” na obozach wojskowych, ucząc się technik samoobrony, wspinaczki, strzelania, pokonywania przeszkód terenowych,
 • chcą doskonalić kondycję w ośrodku sprawności fizycznej (OSF), którego elementy zostały tak dobrane, aby ćwiczyły wszystkie partie mięśni- na drabinkach, poręczach, drążkach, na mostku łańcuchowym i na wielu innych przyrządach, które pomogą Wam przezwyciężyć własne słabości,
 • pragną uzyskać świadectwo dojrzałości będące przepustką na każdy kierunek studiów.

Jak będzie wyglądało szkolenie?

 1. Nabędziesz umiejętności bytowania w terenie;
 2. Uzyskasz wiedze jak profesjonalnie udzielić I-pomocy przedmedycznej;
 3. Nauczysz się dowodzić zespołem;
 4. Podniesiesz swą sprawność fizyczną i odporność psychiczną działania w stresie;
 5. Na pewno nie zgubisz się w terenie bez mapy i kompasu;
 6. Poznasz podstawy samoobrony.
 7. Poznasz zasady naboru i służby w instytucjach mundurowych.

Wszystkie nabyte umiejętności zostaną odzwierciedlone w zaświadczeniu stwierdzającym odbycie nauki w rozszerzonym zakresie Edukacji dla Bezpieczeństwa.

Szkolenie odbywa się w trakcie: obozu przysposobienia obronnego, wyjazdów do jednostek wojskowych, jednostek straży pożarnej, zakładu karnego czy straży granicznej.

Pamiętaj!

 • wybierając tę klasę nie musisz w przyszłości pracować w służbach mundurowych,
 • zdajesz maturę identyczną jak w innych klasach licealnych i możesz podjąć dowolny kierunek studiów, liczba godzin ogólnokształcących jest taka sama jak w innych klasach.

Czy podobnie jak w wielu innych szkołach już na etapie rekrutacji, wybierając klasę, decyduję się na przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym?

NIE. W NASZYM LICEUM wyboru przedmiotów rozszerzonych dokonasz w pierwszym półroczu klasy pierwszej, a więc od momentu rekrutacji masz jeszcze kilka miesięcy, aby dobrze się zastanowić i podjąć właściwą decyzję, która wpłynie na Twoją przyszłość.

„Klasa mundurowa to strzał w dziesiątkę”

Pobierz ulotkę liceum [jpg]

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II

 

ul. J. Pukowca 5

 

43-251 Pawłowice

tel. +48 324-722-149

faks +48 324-722-149

e-mail: zso(at)pawlowice.edu.pl

Administratorem Danych Osobowych (Administratorem) jest Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach ul. Pukowca 5, 43-251 Pawłowice tel. 324722149 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - więcej...

Lokalizacja