Międzynarodowa wymiana młodzieży

W dniach 16-23 czerwca dziewięcioro uczniów ZSO brało udział...


Czytaj więcej...

VIII edycja konkursu MATNIA za nami…

„- Jaka jest wysokość katedry w Lincoln? - zapytał...


Czytaj więcej...

Obóz klas mundurowych w Żywcu Moszczanicy 9-11 maja 2018

Są ludzie, którzy nie cierpią nudy i uwielbiają wysiłek...


Czytaj więcej...

III Konkurs Wiedzy Logistycznej o Puchar Prezesa JAS-FBG S.A.

20 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących im....


Czytaj więcej...

Wyjazd na mecz Polska - Korea Południowa

W marcu uczniowie naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej nr...


Czytaj więcej...

VIII Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II

Dnia 26 kwietnia 2018 r. przedstawiciele naszej szkoły wzięli...


Czytaj więcej...

Pielgrzymka klas maturalnych…

Dnia 23 kwietnia 2018 r. odbyła się pielgrzymka klas...


Czytaj więcej...

XIX i XX akcja krwiodawstwa – czyli kosmiczny wynik oraz jubileusz!

W roku szkolnym odbyły się dwie historyczne akcje krwiodawstwa....


Czytaj więcej...

Wielki sukces Weroniki Rajwy!

Piątek, 13 kwietnia był szczęśliwym dniem dla Weroniki Rajwy,...


Czytaj więcej...

Z angielskim za pan brat - jeden z pomysłów na wolontariat w naszej szkole

Jest to projekt, który realizujemy wspólnie ze Szkołą Podstawową...


Czytaj więcej...

Co słychać w projekcie „Kariera i Kompetencje”? Warto przeczytać

W związku z projektem:„Kariera i Kompetencje – zwiększenie dopasowania...


Czytaj więcej...

Nowoczesna pracownia logistyczna w naszej szkole!

W ramach projektu „Kariera i Kompetencje - zwiększenie dopasowania...


Czytaj więcej...

Ogromny sukces naszych górników

15 marca br. uczniowie klasy IVAT Paweł MAŁEK i...


Czytaj więcej...
123456789101112131415

Podręczniki 2018/2019

Facebook

Samorząd Uczniowski

”International Masterclasses Hands on Particle Physics 2018” - XIV Międzynarodowe Warsztaty Fizyczne w Poznaniu

Dnia 20 marca 2018 r. grupa tegorocznych maturzystów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II z Pawłowic pod kierunkiem pani Joanny Gryboś wzięła po raz pierwszy udział w XIV Międzynarodowych Warsztatach Masterclasses 2018 organizowanych corocznie przez Politechnikę Łódzką we współpracy z Zespołem Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu.

Dzięki zeszłorocznej współpracy nawiązanej między ZSO, a VI Liceum Ogólnokształcącym im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu uczniowie pawłowickiego liceum i technikum górniczego mieli niepowtarzalną okazję reprezentować polską grupę młodzieży ponadgimnazjalnej podczas tegorocznej edycji międzynarodowych warsztatów fizycznych dotyczących cząstek elementarnych. W warsztatach uczestniczyło około 60 uczniów szkół średnich z Poznania, ze Środy Wielkopolskiej oraz Śremu. Takie same warsztaty zostały przeprowadzone w tym samym czasie w Grecji, Izraelu, Francji i Szwecji. Celem warsztatów było przybliżenie uczestnikom istoty badań, spodziewanych wyników eksperymentów oraz metody pracy fizyków prowadzonych w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych - CERN-ie z siedzibą w Genewie, na granicy szwajcarsko – francuskiej.

Uczniowie na wstępie wysłuchali wykładu wygłoszonego przez pana dr Jacka Szabelskiego z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku na temat cząstek elementarnych, ich własności oraz zawiązku fizyki cząstek z opisem Wielkiego Wybuchu, który zainicjował początek istnienia Wszechświata. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jakie cząstki elementarne udało się do dzisiaj odkryć, a także poznać budowę i zasadę działania Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC), który jest podstawowym narzędziem pracy fizyków w CERN-ie. Po wstępie do kwarków, mionów, elektronów, oraz podstaw fizyki elementarnej, uczestnicy warsztatów dobrani w pary, bądź trójki analizowali dane z detektorów LHC, a dokładnie rzeczywiste dane z eksperymentu ATLAS. Każda para uczestników dostała zestaw wyników 50 zderzeń protonów w akceleratorze. Uczniowie musieli dokonać analizy danych pomiarowych czyli rozpoznać, czy w czasie zderzenia powstał mion, czy też elektron i znaleźć ważną dla badań naukowych, cząstkę elementarną - bozon Z0 oraz bozony Higgsa.

Na zakończenie odbyła się wideokonferencja poprowadzona w języku angielskim przez fizyków z CERN z uczestnikami z Poznania, Aten, Jerozolimy, Strasburga oraz Sztokholmu. Każdy kraj zaprezentował swoje wyniki naukowcom z CERN i nawiązała się dyskusja na żywo nad otrzymanymi wynikami i wnikliwa analiza porównawcza. Naukowcy z CERN byli pod wrażeniem otrzymanych wyników analiz zderzeń, które uczniowie przeprowadzili i przedstawili.

Młodzież z ZSO zapytana o wrażenia z udziału w międzynarodowych warsztatach w Poznaniu jednogłośnie stwierdziła, iż było to jedno z najciekawszych spotkań młodych fascynatów fizyki, które dostarczyło wielu pozytywnych emocji i pozwoliło na głębsze, fizyczne zrozumienie tajemniczego otaczającego nas świata cząstek elementarnych.

Strefa Video

Film o szkole 2018

Dzień Otwarty ZSO 2018

Nasze praktyki w JBG-2

Dziennik elektroniczny

Konkurs fotograficzny

Stypendyści Premiera

Wymiana Erasmus+

Kariera i kompetencje

Biblioteka szkolna

Sukcesy uczniów

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II

 

ul. J. Pukowca 5

 

43-251 Pawłowice

tel. +48 324-722-149

faks +48 324-722-149

e-mail: zso(at)pawlowice.edu.pl

Administratorem Danych Osobowych (Administratorem) jest Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach ul. Pukowca 5, 43-251 Pawłowice tel. 324722149 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - więcej...